X

Elewacje

Jako producent desek tarasowych z Wrocławia, polecamy elewacje z świerka skandynawskiego.

Świerk jest uznawany za podstawowy gatunek drewna budowlanego w Europie. Jego drewno jest jasne, z lekko żółtawym zabarwieniem. Jest bardzo trwałe i odporne na warunki atmosferyczne. Można je bardzo łatwo wybarwić, na obojętnie jaki kolor ze standardowej palety. Jego kolejną zaletą jest przystępna cena.

W tym drewnie częściowo występują spirale, ale kierunek włókien jest na ogół prosty. Jest popularne przy budowie saun, ponieważ rzadko pojawiają się rdzenie i pęcherzyki żywicy. Seki mają tendencje do wypadania. Są przeważnie małe i mają kolor żółto-brązowy.


Cechy szczególne
Drewno świerka skandynawskiego ma niską gęstość, przez co jest dość miękkie. Skandynawska odmiana różni się od polskiej większą wytrzymałością. Posiada klasę wytrzymałości 4, zgodnie z normą DIN EN 350-2. Jest tanie i stosunkowo łatwe w obróbce.


Kategoria jakości
Elementy elewacyjne strugane z wspomnianego świerka, są sprzedawane w klasie jakości us-hblf. To oznacza klasę mieszaną A/B, w stosunku 70% do 30%. Boazerie o małych przekrojach oraz profile elewacyjne i odbitkowe dostępne są również w tych dwóch klasach. Przy klasie B, mogą pojawić się różne wady drewna, wynikające z jego natury. Na przykład wykruszone sęki na kantach desek lub wypadnięte sęki. Wszelkie wady wynikające z procesu obróbki, za które odpowiada producent, nie są dopuszczalne. Drewno jest dostarczane w wilgotności około 16%.


Malowanie powierzchni
Kiedy drewno świerkowe stosujemy na zewnątrz, bezwzględnie musi być pomalowane. Dzięki procesowi obróbki możemy pozbyć się grzyba, pleśni lub insektów. Należy jednak zabezpieczyć drewno przed deszczem i promieniami słonecznymi. Dlatego najlepiej stosować farby z filtrem UV, pozostawiające otwarte pory w drewnie. Trzeba je ochronić z obu stron, najlepiej minimum dwiema warstwami od widocznej strony.

Waga: 403 kg / m3 (wilgotność ok. 12%)
Gęstość drewna: 0,47 g/cm3
Wytrzymałość na ściskanie: 43-50 N/mm2
Wytrzymałość na rozciąganie: 80-90 N/mm2
Wytrzymałość na zginanie: 66-78 N/mm2
Wytrzymałość na ścinanie: 6,7-7,5 N/mm2