X

Instrukcja użytkowania podłogi warstwowej

INSTRUKCJA UŻYTKOWANIA: PODŁOGI WARSTWOWEJ I LITEJ POLAKIEROWANEJ

Zakupiłeś naturalny drewniany panel podłogowy w RC Timber we Wrocławiu. Jest odporny, wysokiej jakości, wykonany w technologii bez formaldehydów. Po ułożeniu, podłoga nie wymaga żadnego specjalnego traktowania. Jednak, żeby wydłużyć jej żywotność, warto przestrzegać kilku zasad.

Przed pierwszym użytkowaniem, najlepiej nałożyć warstwę pielęgnacyjno — ochronną środka do pielęgnacji podłóg drewnianych, z zawartością wosków. W zależności od natężenia ruchu, powinno się powtarzać ten proces przez kilka tygodni. Przy używaniu środka stężonego bez rozpuszczalników, warto go rozcieńczyć z wodą w skali 1:10. Woda nie powinna zalegać.

Nie rekomendujemy dodatkowego lakierowania po ułożeniu. W przypadku miejscowych uszkodzeń, można wykonać miejscową naprawę przez lakierowanie i zmatowienie powierzchni lakieru materiałem ściernym. Próbkę lakierowania wykonaj najpierw w niewidocznym miejscu.

Klimat o wilgotności powietrza 45-60% i temperaturze około 20% jest najbardziej właściwy tak dla drewnianych podłóg, jak i dla Twojego zdrowia.

Warto szybko usuwać piach i brud. Ich skutkiem są rysy i szybsze zużywanie się podłogi. Polecamy krzesła i meble z podklejonymi podkładkami filcowymi. Dzięki nim, podłoga będzie miała większą żywotność.

Przez cyklinowanie i lakierowanie, podłoga może zostać poddana nawet kilkukrotnej renowacji. Wszystko jest zależne od płaskości podłogi, jej stabilności, głębokości uszkodzeń oraz od jakości maszyny cyklinującej.


Drewno to materiał higroskopijny. Gdy wilgotność powietrza rośnie, rozszerza się. Natomiast gdy spada, kurczy się. To może powodować drobne pęknięcia, deformacje podłogi i powstawanie szczelin. Zimą wilgotność spada poniżej 45%. Dlatego w tym okresie warto korzystać z elektrycznego nawilżacza.